SK23 0900 0000 0051 1953 9794

Nehovoriace dieťa a hovoriaca kniha.

Pre tých, ktorí ma nepoznajú, moje meno je Michaela Tóthová, som mama úžasného syna a už 8 rokov pracujem ako špeciálny pedagóg, bez nároku na honorár, pre Občianske združenie Nevyautuj autistu, ktoré roky pomáha rodinám s deťmi s autizmom. Ako prvé je asi potrebné povedať, že sami máme doma taktiež autistického syna Ondrejka, ktorý má 12 rokov, je neverbálny /nerozpráva/ a má diagnózu autizmus. So synom pracujeme blokovou výučbou, kedy sa snažíme jeho zručnosti dostať na level, ktorý ho veľa naučí, logicky ho pochopí a využije v živote ďalej. Častokrát je potrebné mu meniť hry a knihy, aby sa nefixoval na tie, ktoré pozná. Priatelia, krásna bartrová spolupráca sa podarila a máme z nej obrovskú radosť :) Konkrétne s firmou Albi, od ktorej sme dostali súpravu Kúzelné čítanie – Svet zvierat, a to bola pre Ondrejka skutočne novinka.

V tejto recenzii Vám chcem napísať o tom, ako Ondrejko dokázal s knihou a perom pracovať, či sa mu to páči a koľko nám trvalo si spoločne nájsť spôsob, ako ho naučiť pochopiť, k čomu daná kniha a hovoriace pero slúži. V prvom rade musím povedať, že vždy som chcela tieto knihy pre Ondrejka kupovať, veľmi sa mi páčila tá idea, že nejakým spôsobom by mohol „komunikovať“ s knihou, keďže obrázkové knihy ho sprevádzajú jeho životom od narodenia. Lenže skúsili sme to raz, požičať si knihu a pero od kamarátky, a Ondrejko sa bál. Zle reagoval na zvuky z pera, nechcel sa ho dotýkať. Vtedy mal štyri roky. Teraz je samozrejme oveľa rozumnejší, má iné záujmy a dokáže pracovať oveľa dlhšie. Takže Vám asi je jasné, že druhé zoznámenie bolo úspešné a teší ma to veľmi 😊 To uvidíte aj v našom videu, ktoré už od nás poznáte, z práce z inými hrami či hračkami a knihami.

Súprava Svet zvierat prišla v kvalitnej krabici a obsahovala – knihu, pero, stojan na pero, nabíjačku...

Prvé zoznámenie prebehlo hneď. Nebolo to zlé, ale stále Ondrejko nejakým spôsobom nechápal, čo to je a ako to funguje. Takže ako to tak väčšinou pri autizme býva, a pri našom Ondrejkovi obzvlášť, najprv som pár dní knihu prezerala sama a počúvala zvuky zvierat, texty, a tak. A po pár dňoch si Ondrejko ku mne sadol a ukazoval prstom, kam mám ťuknúť perom.

A na ďalší deň to skúsil sám a prišlo to – totálna láska 😊 Takže nevzdávajte to, dieťa sa učí chápať aj v takom veku a aj s takou diagnózou. Čo sa týka práce s knihou, Ondrejko po pár dňoch pochopil funkciu tohto pera, a veľmi rád si púšťa hlavne zvuky vody, mora a zvieratká. Najviac sa mu páči Medveď hnedý, veľmi ho rozosmieva jeho zvuk 😊 😊

Z pohľadu špeciálneho pedagóga Vám tieto knihy s čistým svedomím odporúčam, pretože aj to je možnosť komunikácie, naštartovania komunikácie. A aj keby nie, dieťa si vie pekne vyhrať s knihou a zaberie to aj 20 minút. A to si ja aj ako rodič veľmi cením. Kniha je nádherne spracovaná, pero má kvalitný zvuk – nenašli sme naozaj nič negatívne.

 

*nesponzorované

close

Kontaktný formulár